Örökségünk Perkáta

Tisztelt Olvasó!

 

A Perkátai Értéktár hagyományteremtő és ismeretterjesztő feladatot kíván betölteni. A sorozat célja, hogy Perkáta épített örökségét történeti és turisztikai szempontból bemutassa, a szellemi örökséget a nagyközönség elé tárja. Mindezeket úgy, hogy az elmúlt több mint 100 év helyi történetíróinak munkásságát messzemenőkig tiszteli és az ő nyomdokaikat követve a kortársak kutatómunkáját is közli.

A mostani kilencedik kötet részben összefoglalót ad az első nyolc kötetben feldolgozott perkátai épített és szellemi örökség legfontosabb emlékeiről, ahol szó esett a valaha állt és mostani templomokról, kápolnákról, a hozzájuk kapcsolódó egyházi ünnepkörről. A hitélet mellett a gazdaságot leginkább meghatározó épületek bemutatása is megtörtént, elsősorban a Perkáta sorsát alakító Győry-Hunyady család által épített kastélyon és a kisperkátai uradalmi központon keresztül, de a fő- és kegyurak mellett a két világháború közti paraszti társadalom és a perkátai tanyarendszer is bemutatásra került.

Az összefoglaló kötet, amely nem lezárja a sorozatot, hanem részben az eddigi ismereteket bővíti, hiszen az eddig tematikához eddig csak lazán kapcsolódó, ezért azokban csak érintőlegesen bemutatott vagy azokban nem is tárgyalt épített örökséget is bemutatják, ahogy a XX. század második felében, az ezredfordulóban vagy az elmúlt években megvalósított értékeinket mutatja be. Másrészt pedig más szempontokat alkalmaz az eddigi kötetekhez képest, amelyek eddig inkább a történetírás szempontjából vizsgálták a perkátai értékeket, de a visszajelzésekre nyitottan reagálva a turizmus igényeit is figyelembe veszi az Önök által most olvasott füzet

Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy Perkáta hét-nyolc évszázados történelme az elmúlt évtizedekben már a magyar régészet ismeretanyagának is része, hála a nyolcvanas-kilencvenes évek, majd a 2010 körüli feltárásoknak és természetesen az elmúlt háromszáz év öröksége is része a perkátai identitásnak.

E sorok között pedig azoknak is hálásak vagyunk, akik nem hagyják elveszni az elődeink tudását és a hagyományokat, gyűjtik, kutatják, ápolják a számunkra becses kincseket és Önöknek bemutatják.

 

Somogyi Balázs polgármester