Helytörténeti és technikatörténeti gyűjtemény

Tisztelt Olvasó!

  A Perkátai Értéktár sorozat tizedik füzete egy páratlan kiállítást mutat be, amely Perkátát feltette a magyarországi múzeumok térképére. Klasszikus értelemben a Győry kastély kiállítóterének anyaga nem múzeum, hanem több gyűjtemény, amelyet Rajcsányi László és segítői hoztak létre. kiállítás egy része szakmai gyűjtemény, a magyar és a nemzetközi közlekedéstörténet országunkban is egyedülálló bemutatása, amely a hazai szakemberek dicséretét is elnyerte. A kiállítása másik része szorosan Perkátához, illetve az elmúlt 100-150 évünkhöz kapcsolódik, amelyben nemcsak a perkátaiak találják meg a közelmúlt tárgyaihoz és embereihez való kötődésüket.

  A kiállítás és a gyűjtemény organikusan fejlődött. Az első kezdeményei pont annak a Polgári Összefogás Perkátáért Egyesületnek a rendezvényeihez kapcsolódnak, amelyben Rajcsányi László és társai vállvetve számos perkátai közterületet újítottak meg, mint a templomkert vagy a kastélykert, emlékműveket és közösségi területeket hoztak létre, így nemcsak Perkáta külsejét, hanem a lelkét is alakították. Tehát a mostani gyűjtemény első lépései a PÖPE által szervezett Kisboldogasszony napi búcsúi rendezvényein történtek, amikor is néhány perkátai lelkes érdeklődő a saját motorkerékpárjait mutatta be a helyieknek kísérőprogram gyanánt. Ebből nőtt ki egy egyesület, amelyben Rajcsányi László vitte a szakmai vezetést, és ennek kapcsán került kapcsolatba számos szakértővel és gyűjtővel országhatáron innen és túl.                                                                                                                                                            

  Kapcsolatrendszeren túl viszont szükség volt arra is, hogy nyugdíjba vonulását követően szinte minden idejét annak rendelje alá, hogy a szakmai gyűjteményt és perkátai tárgyi és írott emlékeinek sokaságát rendezze családtagjaival és számos segítőjével. A Győry-kastély 2015-ös felújításakor már szembesült azzal a problémával, hogy a saját gyűjteménye, illetve a hazai és külhoni tisztelők felajánlásai már a magángyűjteményi kereteket a helyszín miatt túlhaladták. Viszont a kastélyfelújítással kiváló lehetőség adódott, amivel mind a település gazdagodott, hiszen az állandó kiállításainak a száma gyarapodott egy országos érdeklődésre számot tartó úticéllal, a gyűjtemény pedig méltó helyre lelt a megújított környezetben. A mostani állapot viszont nem jelenti azt, hogy ez a végső állapot, hiszen számos terv van a gyűjteményalapító Rajcsányi László és Dr. Baráth Károly fejében, többek között a helytörténeti gyűjtemény tájházi keretek között való bemutatása, illetve a kastélykert rehabilitációja, nem beszélve arról, hogy a mostani kiállítás továbbra is évről-évre bővül. Köszönjük a kiállítás létrehozását, a Perkáta identitásának megőrzéséért végzett szakmai munkát és további sok feladatot kívánunk!

 

Somogyi Balázs polgármester